Kaplica to dobre miejsce, by się wyciszyć, skupić i oddać wszystkie swoje sprawy Panu Bogu. Zapraszam każdego, kto chce tego doświadczyć.

Ks. Bogdan Kania

Rektor Kaplicy św. Barbary

Kaplica św. Barbary przy Silesia City Center w Katowicach

W 1903 roku w Katowicach, dzielnicy Dąb, w okolicach dzisiejszej ul. Chorzowskiej powstała kopalnia węgla kamiennego „Eminenz” po II Wojnie Światowej przemianowana na „Gottwald” od 1990 roku na „Kleofas”. Eksplatację zakończoną w 2004 roku.

Przedstawiciele spółki Silesia City Center, która należy do węgierskiej korporacji TriGránit, zaproponowali kurii archidiecezjalnej w Katowicach, a ta wyraziła zgodę, aby w dawnej maszynowni kopalni powstała kaplica pw. św. Barbary. Kaplica stanęła w sąsiedztwie innych budynków pokopalnianych oraz szybu Jerzy.

Do kaplicy trafiły ołtarz i figurka świętej Barbary ze zlikwidowanej kopalni Gottwald, przechowywane do tej pory w parafii św. Jana i Pawła w Dębie. Autorem drogi krzyżowej jest artysta Mariusz Pałka. Organy do kaplicy zostały sprowadzone z kaplicy seminaryjnej w Katowicach w 2018 roku.

Kaplica została poświęcona 3 grudnia 2005 roku przez ks. dziekana Stanisława Nogę. W pierwszych latach była częścią parafii św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie. Od roku 2012 jest kościołem rektoralnym poświęconym przede wszystkim dziełom nowej ewangelizacji. Pierwszym rektorem był ks. Krzysztof Biela, od 1 sierpnia 2015 rektorem kaplicy jest ks. Bogdan Kania.

Chcesz się z nami skontaktować?

Chciałbyś wesprzeć kaplicę?

Skontaktuj się z nami

Ks. Bogdan Kania
Rektor kaplicy św. Barbary
przy centrum handlowym Silesia City Center

Darowizny na kaplicę

72 1750 0012 0000 0000 2670 3198
w tytule - darowizna na utrzymanie kaplicy i dzieła nowej ewangelizacji